28.03.2024, Пайшанба
Қадимий ёзма манбаларни сақлаш ва тадқиқ этиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Сўнгги йилларда мамлакатимизда Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказлари ҳамда Ўзбекистон халқаро ислом академияси фаолиятининг ташкил этилиши ўзбек заминида таваллуд топиб, илмий фаолият олиб борган буюк аллома ва мутафаккирлар меросини илмий тадқиқ этиш ва унинг натижаларидан амалий фойдаланиш жараёнида янги босқични бошлаб берди.
Янги Ўзбекистон тараққиётининг бугунги босқичида улуғ аллома ва мутафаккирларимизнинг кўплаб бебаҳо асарларини, ноёб ёзма манбаларни сақлаш, ўрганиш ва келажак авлодга безавол етказиш борасидаги ишларни янада жадаллаштириш муҳим аҳамият касб этади.
Халқимизнинг бебаҳо мулки ҳисобланган ноёб ёзма ва тошбосма меросни сақлаш ва тадқиқ қилиш тизимини янада такомиллаштириш ҳамда бу жараёнга рақамли технологияларни кенг жорий этиш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июлдаги “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-5186-сон қарорига мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази, Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти қадимий ёзма манбаларни марказлашган ҳолда сақлаш, тадқиқ этиш, уларнинг ҳолатини доимий мониторинг қилиш бўйича масъул давлат муассасалари этиб белгиланганлиги маълумот учун қабул қилинсин.
2. Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази (кейинги ўринларда – Марказ), Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти (кейинги ўринларда – Шарқшунослик институти) ва Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Миллий кутубхонасининг (кейинги ўринларда – Миллий кутубхона) жамоатчилик учун очиқ бўлган Қадимий ёзма манбалар давлат реестрини (кейинги ўринларда – Давлат реестри) шакллантириш ва давлат тасарруфидаги музейлар, кутубхоналар ва архив фондлари фаолиятига интеграция қилиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
Марказ Давлат реестрини шакллантириш ва юритиш, шунингдек, қадимий ёзма манбаларни босқичма-босқич рақамлаштириш учун масъул давлат муассасаси этиб белгилансин.
3. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ Марказ:
республика ҳудудидаги барча музейлар, кутубхоналар ва архив фондларида сақланаётган қадимий ёзма манбаларнинг давлат реестрини тузади ва доимий мониторингини юритади;
Давлат реестри асосида қадимий ёзма манбаларнинг турлари бўйича (қўлёзма, тошбосма манбалар, тарихий ҳужжатлар) каталоглари ва электрон нусхаларини яратади, уларни Қадимий ёзма манбалар давлат реестрини юритиш бўйича ягона ахборот тизимига киритиш ҳамда мунтазам тўлдириб бориш чораларини кўради;
Марказ ва Шарқшунослик институтида марказлашган ҳолда сақланадиган ва Давлат реестрига киритилган қадимий ёзма манбаларнинг ҳолати, доимий мониторинг ва тадқиқ этилиши натижалари ҳақидаги маълумотларнинг мунтазам равишда махсус порталлар ва оммавий ахборот воситаларида эълон қилинишини таъминлайди;
Ўзбекистон халқаро ислом академияси ва Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институти билан биргаликда қадимий ёзма манбаларнинг консервацияси ва реставрацияси билан шуғулланаётган соҳа ходимларининг мунтазам равишда касбий салоҳияти ва малакасини ошириш, шунингдек, соҳа учун етук мутахассис кадрларни тайёрлаш бўйича чора-тадбирларни амалга оширади.
4. Марказ:
а) бир ой муддатда Туризм ва спорт вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги, Инновацион ривожланиш вазирлиги, Фанлар академияси ва “Ўзархив” агентлиги билан биргаликда Қадимий ёзма манбалар давлат реестрини юритиш бўйича ягона ахборот тизимини (кейинги ўринларда – ягона ахборот тизими) яратиш концепцияси ва техник топшириқ лойиҳасини ишлаб чиқсин ҳамда лойиҳа техник ҳужжатларининг белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилишини таъминласин;
б) икки ой муддатда:
Шарқшунослик институти, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Маданий мерос агентлиги ва “Ўзархив” агентлиги билан биргаликда Қадимий ёзма манбалар давлат реестри тўғрисидаги низомни ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун белгиланган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
республика ҳудудидаги музейлар, кутубхоналар, архив фондлари ва бошқа муассасаларда сақланаётган қадимий ёзма манбаларнинг илмий долзарблиги ва муҳимлигига қараб, уларни таржима ва тадқиқ қилиш жадвалини ишлаб чиқиб, тасдиқласин ҳамда халқчил тилда босқичма-босқич нашр этилишини йўлга қўйсин.
5. Вазирлар Маҳкамаси Марказ билан биргаликда:
икки ой муддатда давлат тасарруфидаги музейлар, кутубхоналар, архив фондлари ва бошқа муассасаларда сақланаётган қадимий ёзма манбаларни Марказ тасарруфига ўтказиш бўйича режани тасдиқлаб, босқичма-босқич амалга оширсин;
Марказга сақлаш ва тадқиқ қилиш учун олиб келинган қадимий ёзма манбаларнинг тегишли (ҳудудий, идоравий, шахсий ва бошқа) мансублигидан келиб чиқиб, алоҳида коллекция ҳолида муҳофаза қилинишини таъминласин;
режа-график асосида хорижий мамлакатларга илмий экспедициялар уюштириш орқали аҳоли ва турли фондларда сақланаётган юртимиз алломалари ва мутафаккирларининг ижодига мансуб бўлган қадимий ёзма манбаларнинг каталогларини ва электрон нусхаларини аниқлаш, Марказ фондига олиб келиш ва илмий муомалага киритиш чораларини кўрсин;
икки ой муддатда жисмоний ва юридик шахслардан қадимий ёзма манбаларни харид қилиш, уларни давлат тасарруфига топшириш механизмларини ишлаб чиқсин.
6. Марказ ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Қадимий ёзма манбаларни консервация ва реставрация қилиш лабораторияси (кейинги ўринларда – Лаборатория) ташкил этилсин ва Лаборатория томонидан ўтказиладиган тадқиқот синовларининг асосий йўналишлари 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилаб қўйилсинки:
Лаборатория республика ҳудудидаги музейлар, кутубхоналар ва бошқа муассасаларнинг архив фондларида, жисмоний ва юридик шахсларда сақланаётган қадимий ёзма манбаларни уларнинг буюртмаси асосида таъмирлаш ишларини амалга оширади;
қадимий ёзма манбаларни таъмирлашдан тушган маблағлар Марказ ва Лаборатория фаолиятини ривожлантиришга сарфланади;
Лабораторияни ташкил этиш, зарур асбоб-ускуналар, бутловчи материаллар билан таъминлаш ва уларни ўрнатиш, шунингдек, ўз ташаббусига кўра Марказ фондида сақланаётган қадимий ёзма манбаларни таъмирлаш билан боғлиқ харажатлар Марказ учун Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида, Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказини ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) маблағлари, халқаро молия институтлари ва ташкилотларининг техник кўмак маблағлари (грантлари) ҳамда қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Лаборатория фаолиятига ёзма манбалар консервацияси ва реставрацияси йўналишида етарли даражадаги билим ва иш тажрибасига эга бўлган малакали мутахассислар Марказ томонидан Жамғарма ҳисобидан фуқаролик-ҳуқуқий шартномалар асосида жалб қилинади.
Лаборатория Тошкент шаҳар, Абдулла Қодирий кўчаси, 11-уй манзилидаги Ўзбекистон халқаро ислом академияси биносига бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида вақтинча жойлаштирилсин.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (Б.Абидов, Ш.Вафаев) Лаборатория фаолияти учун халқаро молия институтлари ва ташкилотларининг техник кўмак маблағлари (грантлари)ни жалб қилишга кўмаклашсин.
7. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Ўзбекистон Бадиий академияси:
2022/2023 ўқув йилидан бошлаб Камолиддин Беҳзод номидаги Миллий рассомлик ва дизайн институтида “Қадимий ёзма манбалар консервацияси ва реставрацияси” таълим йўналишида кадрлар тайёрлашни йўлга қўйсин;
Шарқшунослик институти ва Марказ билан биргаликда икки ой муддатда республикадаги илмий марказлар, музейлар, кутубхоналар ва бошқа муассасаларнинг қўлёзма фондларидаги ҳолатни ўрганиб, манбашунос-реставраторларга бўлган мавжуд эҳтиёжни аниқласин ҳамда 2022/2023 ўқув йили учун таълим йўналишига квота ажратиш тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклиф киритсин.
8. Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб Тошкент давлат шарқшунослик университети, Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети, Бухоро давлат университети ва Ўзбекистон халқаро ислом академиясида “Матншунослик ва адабий манбашунослик” таълим йўналиши ва мутахассислиги бўйича бакалавриат ва магистратура босқичлари учун зарур квоталар доимий ажратиб борилишини таъминласин.
Белгилансинки:
“Матншунослик ва адабий манбашунослик” ҳамда “Филология ва тилларни ўқитиш (мумтоз филология)” таълим йўналишлари ва мутахассисликлари бўйича талабаларнинг ўқув жараёни, амалиёти, диплом иши ва магистрлик диссертациялари ҳимоялари Шарқшунослик институти, Марказ, Алишер Навоий номидаги Давлат адабиёт музейи ва бошқа қўлёзма фондларида соҳанинг етук мутахассислари ва олимлари иштирокида ўтказилади;
Ўзбекистон халқаро ислом академияси “Матншунослик ва адабий манбашунослик” таълим йўналиши бўйича таянч олий таълим муассасаси ҳисобланади.
9. Инновацион ривожланиш вазирлиги уч ой муддатда:
Марказ, Шарқшунослик институти, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази учун қадимий ёзма манбаларни ўрганиш бўйича илмий-тадқиқот ишларига давлат буюртмаси белгиланган тартибда шакллантирилишини;
илмий фаолиятга оид давлат дастурлари доирасида бажариладиган мақсадли илмий лойиҳаларга Давлат бюджети маблағлари ҳисобидан маблағлар ажратилишини таъминласин.
10. Марказ Шарқшунослик институти, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Имом Бухорий халқаро илмий-тадқиқот маркази, “Эл-юрт умиди” жамғармаси, Инновацион ривожланиш вазирлиги билан биргаликда 2022 йилдан бошлаб қўлёзмаларни сақлаш ва тадқиқ этиш билан шуғулланувчи илмий ходим ва реставраторларнинг ҳар йили хорижда амалиёт ўташи ва стажировкасини ташкил этиш чораларини кўриб борсин.
Илмий ходим ва реставраторларнинг хорижда амалиёт ўташи ва стажировкаси буюртмачи ташкилотлар учун Давлат бюджетидан ажратилган маблағлар доирасида, шунингдек, бюджетдан ташқари маблағлар ва қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан ташкил этилиши белгилаб қўйилсин.
11. Мамлакатимиз ҳудудида яшаб ўтган буюк аллома ва мутафаккирларнинг илмий меросини аҳоли, айниқса, ёшлар орасида янада оммалаштириш, улар тўғрисидаги маълумотларни замонавий усуллар орқали жамоатчиликка етказиш, шунингдек, мазкур йўналишда олиб бориладиган тадқиқотлар учун янада қулай имкониятлар яратиш мақсадида Интернет жаҳон ахборот тармоғида Юртимиз алломалари ва мутафаккирларининг ҳаёти ҳамда маънавий мероси ҳақидаги илмий-маърифий портал (кейинги ўринларда – илмий-маърифий портал) ва унинг мобиль иловаси ишга туширилсин.
Белгилаб қўйилсинки, Давлат реестрини шакллантириш, илмий-маърифий портал ва унинг мобиль иловасини ишга тушириш билан боғлиқ харажатлар Марказ учун Давлат бюджетида назарда тутилган мақсадли маблағлар ҳамда кейинчалик уни сақлаш ва фаолиятини таъминлаш билан боғлиқ харажатлар Жамғарма маблағлари ҳисобидан қопланади.
12. Қуйидагилар:
а) Марказ Миллий кутубхона, Кинематография агентлиги ва Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги билан биргаликда икки ой муддатда:
илмий-маърифий порталнинг ишга туширилишини;
илмий-маърифий порталга буюк аллома ва мутафаккирларнинг ҳаёти, илмий мероси ҳақидаги маълумотлар, уларнинг фаолиятига оид чоп этилган китобларнинг электрон нусхалари, фильмлар ҳамда ёшларнинг интеллектуал салоҳиятини оширишга хизмат қиладиган бошқа турдаги маълумотлар жойлаштирилишини;
б) Ёшлар ишлари агентлиги Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Марказ ва Миллий кутубхона билан биргаликда икки ой муддатда ҳудудларда ёшлар етакчилари томонидан буюк аллома ва мутафаккирларнинг ҳаёти ҳамда илмий меросини ёшлар орасида кенг тарғиб қилиш ва оммалаштириш бўйича маҳаллалар кесимида “йўл харита”лари ишлаб чиқилиши ва амалга оширилишини таъминласин.
13. Шарқшунослик институти, Марказ, Ўзбекистон халқаро ислом академияси ЮНЕСКО, Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича Ислом олами ташкилоти (ICESCO), Ислом тарихи, маданияти ва санъатини тадқиқ этиш маркази (IRCICA) каби нуфузли халқаро ташкилотлар ва илмий-тадқиқот муассасалари билан ҳамкорликда анъанавий тарзда қадимий ёзма манбаларни муҳофаза қилиш ва тадқиқ этишнинг долзарб масалаларига бағишланган халқаро конференцияни ташкил этсин.
14. Марказ Фанлар академияси ва Ташқи ишлар вазирлиги билан биргаликда 2022 йил якунига қадар Марказий Осиё минтақаси доирасида қадимий ёзма манбаларни сақлаш ва тадқиқ этиш соҳасида қўшни давлатлар билан ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш бўйича Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Марказ ва Фанлар академияси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги билан биргаликда қадимий ёзма манбаларни сақлаш ва тадқиқ этиш соҳасини янада ривожлантириш мақсадида Ислом тараққиёт банки ва бошқа жамғармалар, донор ташкилотларнинг беғараз маблағлари ҳамда ёрдамларини жалб этиш чораларини кўрсин.
16. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 16 июлдаги “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси маркази фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ-5186-сон қарорига 2-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартиришлар киритилсин.
17. Марказ манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
18. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси М.М.Камилов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по совершенствованию системы хранения и исследования древних письменных источников
В последние годы организация деятельности в нашей стране Центра исламской цивилизации в Узбекистане, международных научно-исследовательских центров Имама Бухари, Имама Термези, Имама Матуриди и Международной исламской академии Узбекистана ознаменовала начало нового этапа в процессе научного исследования наследия великих ученых и мыслителей, родившихся и осуществлявших научную деятельность на узбекской земле, и практического применения ее результатов.
На сегодняшнем этапе развития Нового Узбекистана дальнейшее ускорение работ по хранению, изучению и целостной передаче будущему поколению большого количества бесценных произведений, уникальных письменных источников великих ученых и мыслителей имеет важное значение.
В целях дальнейшего совершенствования системы хранения и исследования уникального письменного и литографического наследия, являющегося бесценным достоянием нашего народа, а также широкого внедрения цифровых технологий в данный процесс:
1. Принять к сведению, что в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 16 июля 2021 года № ПП–5186 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан» Центр исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров и Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук определены государственными учреждениями, ответственными за централизованное хранение, исследование и осуществление постоянного мониторинга состояния древних письменных источников.
2. Одобрить предложение Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров (далее – Центр), Института востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук (далее – Институт востоковедения) и Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои (далее – Национальная библиотека) о формировании и интеграции в деятельность государственных музеев, библиотек и архивных фондов Государственного реестра древних письменных источников (далее – Государственный реестр), открытого для общественности.
Определить Центр государственным учреждением, ответственным за формирование и ведение Государственного реестра, а также поэтапную оцифровку древних письменных источников.
3. Установить порядок, в соответствии с которым Центр:
формирует и осуществляет постоянный мониторинг Государственного реестра древних письменных источников, хранящихся во всех музеях, библиотеках и архивных фондах на территории республики;
создает каталоги и электронные копии древних письменных источников по видам (рукописи, литографии, исторические документы) на основе Государственного реестра, принимает меры по их включению в единую информационную систему ведения Государственного реестра древних письменных источников и регулярному пополнению;
обеспечивает опубликование на специальных порталах и в средствах массовой информации сведений о состоянии, результатах постоянного мониторинга и исследования древних письменных источников, хранящихся в централизованном порядке в Центре и Институте востоковедения и включенных в Государственный реестр, на постоянной основе;
совместно с Международной исламской академией Узбекистана и Национальным институтом художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода осуществляет меры по повышению профессионального потенциала и квалификации работников сферы, занимающихся консервацией и реставрацией древних письменных источников, а также подготовке квалифицированных кадров для сферы, на постоянной основе.
4. Центру:
а) в месячный срок совместно с Министерством туризма и спорта, Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством инновационного развития, Академией наук и Агентством «Узархив» разработать концепцию и проект технического задания на создание единой информационной системы ведения Государственного реестра древних письменных источников (далее – единая информационная система), а также обеспечить в установленном порядке проведение экспертизы технической документации проекта;
б) в двухмесячный срок:
совместно с Институтом востоковедения, Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари, Агентством культурного наследия и Агентством «Узархив» разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров в установленном порядке Положение о Государственном реестре древних письменных источников;
разработать и утвердить график перевода и исследования, а также организовать поэтапное издание на общедоступном языке древних письменных источников, хранящихся в музеях, библиотеках, архивных фондах и других учреждениях на территории республики, в зависимости от научной актуальности и значения.
5. Кабинету Министров совместно с Центром:
в двухмесячный срок утвердить и поэтапно реализовать план передачи в ведение Центра древних письменных источников, хранящихся в государственных музеях, библиотеках, архивных фондах и других учреждениях;
обеспечить охрану древних письменных источников, поступивших в ведение Центра для хранения и исследования, в виде отдельной коллекции, исходя из соответствующей (территориальной, ведомственной, персональной и т.п.) принадлежности;
на основании плана-графика посредством организации научных экспедиций в зарубежные страны принять меры по выявлению, передаче в фонд Центра и введению в научный оборот каталогов и электронных копий древних письменных источников творчества ученых и мыслителей нашей страны, хранящихся у населения и в различных фондах;
в двухмесячный срок разработать механизмы приобретения у физических и юридических лиц и передачи в распоряжение государства древних письменных источников.
6. Создать при Центре Лабораторию консервации и реставрации древних письменных источников (далее – Лаборатория) без статуса юридического лица и утвердить основные направления исследовательских испытаний, проводимых Лабораторией, согласно приложению № 1.
Лаборатория выполняет работы по реставрации древних письменных источников, хранящихся в музеях, библиотеках, архивных фондах других учреждений на территории республики, у физических и юридических лиц, на основе их заказов;
средства, поступившие от реставрации древних письменных источников, расходуются на развитие деятельности Центра и Лаборатории;
расходы, связанные с созданием Лаборатории, обеспечением необходимым оборудованием, комплектующими материалами, их установкой, а также реставрацией древних письменных источников, хранящихся в фонде Центра по собственной инициативе, финансируются в рамках средств, выделенных Центру из государственного бюджета, средств Фонда развития Центра исламской цивилизации в Узбекистане (далее – Фонд), средств технического содействия (грантов) международных финансовых институтов и организаций, а также за счет иных источников, не запрещенных актами законодательства;
к деятельности Лаборатории Центром привлекаются квалифицированные специалисты, обладающие достаточным уровнем знаний и опытом работы в направлении консервации и реставрации письменных источников, на основе гражданско-правовых договоров за счет Фонда.
Разместить Лабораторию временно в здании Международной исламской академии Узбекистана по адресу: город Ташкент, улица Абдуллы Кадыри, 11, на основе права безвозмездного пользования.
Министерству инвестиций и внешней торговли (Б.Абидов, Ш.Вафаев) оказать содействие в привлечении средств технического содействия (грантов) международных финансовых институтов и организаций для деятельности Лаборатории.
7. Министерству высшего и среднего специального образования, Министерству экономического развития и сокращения бедности, Академии художеств Узбекистана:
начиная с 2022/2023 учебного года организовать подготовку кадров по направлению образования «Консервация и реставрация древних письменных источников» в Национальном институте художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода;
совместно с Институтом востоковедения и Центром в двухмесячный срок изучить состояние в рукописных фондах научных центров, музеев, библиотек и других учреждений республики, определить имеющуюся потребность в источниковедах-реставраторах и внести в Кабинет Министров предложение о выделении квоты на указанное направление образования на 2022/2023 учебный год.
8. Министерству высшего и среднего специального образования и Комитету по делам религий при Кабинете Министров начиная с 2022/2023 учебного года обеспечить постоянное выделение необходимой квоты Ташкентскому государственному университету востоковедения, Ташкентскому государственному университету узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, Бухарскому государственному университету и Международной исламской академии Узбекистана для этапов бакалавриата и магистратуры направления образования и специальности «Текстология и литературное источниковедение».
учебный процесс, практика, защита дипломной работы и магистерской диссертации студентов направлений образования и специальностей «Текстология и литературное источниковедение» и «Филология и обучение языкам (классическая филология)» проводятся в Институте востоковедения, Центре, Государственном музее литературы имени Алишера Навои и других рукописных фондах при участии ведущих специалистов и ученых сферы.
Международная исламская академия Узбекистана является базовым высшим образовательным учреждением по направлению образования «Текстология и литературное источниковедение».
9. Министерству инновационного развития в трехмесячный срок обеспечить:
формирование в установленном порядке государственного заказа на научно-исследовательские работы по изучению древних письменных источников для Центра, Института востоковедения, Международной исламской академии Узбекистана и Международного научно-исследовательского центра Имама Бухари;
выделение средств на целевые научные проекты, реализуемые в рамках государственных программ научной деятельности, за счет средств государственного бюджета.
10. Центру совместно с Институтом востоковедения, Международной исламской академией Узбекистана, Международным научно-исследовательским центром Имама Бухари, Фондом «Эл-юрт умиди» и Министерством инновационного развития начиная с 2022 года принимать меры по организации ежегодного прохождения практики и стажировки научных работников и реставраторов, занимающихся хранением и исследованием рукописей.
Определить, что прохождение практики и стажировки научных работников и реставраторов за рубежом организуется за счет средств, выделенных организациям-заказчикам из государственного бюджета, внебюджетных средств и иных источников, не запрещенных актами законодательства.
11. В целях дальнейшей популяризации научного наследия великих ученых и мыслителей, проживших на территории нашей страны, среди населения, особенно молодежи, доведения до общественности информации о них современными методами, а также создания наиболее благоприятных условий для исследований, проводимых в данной сфере, запустить Научно-просветительский портал о жизни и духовном наследии ученых и мыслителей нашей страны (далее – научно-просветительский портал) и его мобильное приложение во всемирной информационной сети Интернет.
Определить, что расходы, связанные с формированием Государственного реестра, запуском научно-просветительского портала и его мобильного приложения, покрываются за счет целевых средств, предусмотренных для Центра в государственном бюджете, содержанием и обеспечением его деятельности в последующем – за счет средств Фонда.
12. Нижеследующим обеспечить:
а) Центру совместно с Национальной библиотекой, Агентством кинематографии и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в двухмесячный срок:
запуск научно-просветительского портала;
размещение на научно-просветительском портале сведений о жизни и научном наследии великих ученых и мыслителей, электронных копий изданных книг, фильмов, а также других видов сведений, служащих повышению интеллектуального потенциала молодежи;
б) Агентству по делам молодежи совместно с Министерством по поддержке махалли и семьи, Центром и Национальной библиотекой в двухмесячный срок – разработку и реализацию в регионах лидерами молодежи «дорожных карт» по широкой пропаганде и популяризации среди молодежи жизненного пути и научного наследия великих ученых и мыслителей в разрезе махаллей.
13. Институту востоковедения, Центру и Международной исламской академии Узбекистана совместно с такими авторитетными международными организациями и научно-исследовательскими учреждениями, как ЮНЕСКО, Исламская организация по вопросам образования, науки и культуры (ICESCO), Центр изучения исламской истории, культуры и искусства (IRSIСА) организовать международную конференцию, посвященную актуальным вопросам охраны и исследования древних письменных источников, в традиционной форме.
14. Центру совместно с Академией наук и Министерством иностранных дел в срок до конца 2022 года внести в Кабинет Министров предложения по установлению взаимодействия с соседними государствами в сфере хранения и исследования в рамках региона Центральной Азии древних письменных источников.
15. Центру и Академии наук совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли принять меры по привлечению безвозмездных средств и помощи Исламского банка развития, других фондов и донорских организаций в целях дальнейшего развития сферы хранения и исследования древних письменных источников.
16. Внести дополнение и изменения в постановление Президента Республики Узбекистан от 16 июля 2021 года № ПП–5186 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан» согласно приложению № 2.
17. Центру совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
18. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Камилова М.М.