O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining 76-sessiyasi ishida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21 sentyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi 76-sessiyasining yuqori darajadagi umumsiyosiy munozaralarida videomurojaat bilan so‘zga chiqadi.
Davlatimiz rahbari xalqaro hamjamiyatga mintaqa va global kun tartibidagi dolzarb masalalar, BMTning zamonaviy tahdid va xatarlarga qarshi birgalikda chora ko‘rishdagi roli yuzasidan o‘z nuqtai nazarini taqdim etadi hamda Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lida amalga oshirilayotgan va ortga qaytmas tus solgan chuqur demokratik islohotlarning mazmun-mohiyatini ochib beradi.
O‘zbekiston yetakchisining nutqida, muhokamalarning mavzusini hisobga olib, COVID-19 pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini BMT tomonidan e’lon qilingan «hech kimni ortda qoldirmaslik» prinsipi asosida birgalikda yengib o‘tish masalalariga to‘xtalib o‘tiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, jahon iqtisodiyotini tiklash, barqaror taraqqiyotni ta’minlash, mintaqada va global darajada muloqotni kengaytirish, inson huquq va erkinliklarini ilgari surishga, shuningdek, iqlim o‘zgarishi, atrof-muhit va biologik xilma-xillikning tanazzulga yuz tutishi, Orol dengizining qurishi kabi transmilliy tahdidlarga qarshi kurashishga qaratilgan qator muhim tashabbuslarni ilgari surishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbarining 2020 yil sentyabr oyida o‘tgan BMT Bosh Assambleyasi 75-sessiyasidagi nutqida ilgari surilgan barcha tashabbuslar xalqaro hamjamiyat tomonidan keng qo‘llab-quvvatlangani va bugun o‘zining amaliy ifodasini topayotganini ta’kidlash lozim.
Ularni amalga oshirish doirasida, jumladan, pandemiyaga qarshi samarali kurashish borasidagi chora-tadbirlar qo‘llab-quvvatlanmoqda. O‘zbekiston Respublikasi tomonidan Pandemiya davrida davlatlarning ixtiyoriy majburiyatlari to‘g‘risida kodeks ishlab chiqilgan bo‘lib, bu boradagi global sa’y-harakatlarga mamlakatimizning hissasi sifatida BMT Bosh Assambleyasi tomonidan rasmiy hujjat shaklida tarqatildi.
2021 yil may oyida BMT Bosh Assambleyasi Orolbo‘yini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risida maxsus rezolyutsiyani qabul qildi. BMT shafeligida tashkil etilgan Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik trast jamg‘armasi samarali faoliyat yuritmoqda.
O‘tgan haftada YUNESKO bilan hamkorlikda Xiva shahrida “Markaziy Osiyo jahon sivilizatsiyalari chorrahasida” xalqaro madaniyat forumi muvaffaqiyatli tashkil etildi.
2021 yil noyabr oyida Toshkent shahrida BMTning Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Markaziy Osiyo davlatlarining Qo‘shma harakatlar rejasini bajarish natijalari va bu boradagi hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiyani o‘tkazish rejalashtirilgan.

Президент Республики Узбекистан примет участие в работе 76-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
21 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выступит с видеообращением в общеполитических дебатах высокого уровня на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций.
Глава нашего государства представит международному сообществу свое видение актуальных вопросов региональной и глобальной повестки, роли ООН в консолидированном реагировании на современные угрозы и вызовы, а также раскроет суть глубоких демократических реформ, осуществляемых в целях построения Нового Узбекистана, которые приобрели необратимый характер.
В выступлении лидера Узбекистана, с учетом тематики дискуссий, будут затронуты вопросы совместного преодоления социально-экономических последствий пандемии COVID-19 на основе провозглашенного ООН принципа «не оставляя никого позади».
Ожидается, что Президент Республики Узбекистан выдвинет ряд важных инициатив, направленных на укрепление мира и безопасности, восстановление мировой экономики, обеспечение устойчивого развития, углубление диалога в регионе и на глобальном уровне, продвижение прав и свобод человека, а также борьбу с такими вызовами транснационального характера, как изменение климата, деградация окружающей среды и биоразнообразия, высыхание Аральского моря.
Следует отметить, что все инициативы, выдвинутые в выступлении главы нашего государства на 75-й сессии Генассамблеи ООН в сентябре 2020 года, получили широкую поддержку мирового сообщества и находят сегодня практическое воплощение.
В рамках их реализации, в частности, поддерживаются меры по эффективному противодействию пандемии. Республикой Узбекистан разработан Кодекс о добровольных обязательствах государств в период пандемий, текст которого распространен в качестве официального документа Генеральной Ассамблеи ООН как вклад нашей страны в глобальные усилия в этом направлении.
В мае 2021 года Генеральная Ассамблея ООН приняла специальную резолюцию об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. Осуществляет плодотворную деятельность, созданный под эгидой ООН Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
На прошлой неделе совместно с ЮНЕСКО в городе Хиве был организован Международный культурный форум «Центральная Азия на перекрестке мировых цивилизаций».
В ноябре 2021 года в Ташкенте планируется проведение Международной конференции, посвященной результатам реализации и перспективам взаимодействия в рамках Совместного плана государств Центральной Азии по выполнению Глобальной контртеррористической стратегии.